Blisko milion złotych środków unijnych Urząd Gminy Kotla pozyskał na realizację projektu edukacyjnego pod nazwą "SMS – Szkoła Moją Szansą", który ma na celu wsparcie uczniów ze Szkoły Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Kotli w ich edukacyjnym i osobistym rozwoju.
Program obejmuje szeroki wachlarz działań, od zajęć dodatkowych po indywidualną terapię, a także szkolenia dla nauczycieli i zakupy nowoczesnych pomocy dydaktycznych. Realizacja projektu zaplanowana jest na trzy lata szkolne, od września 2024 roku do czerwca 2027 roku.
Projekt obejmie aż 191 uczniów, w tym 26 ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi oraz pięcioro uczniów z niepełnosprawnościami.
- Dzięki zaplanowanym działaniom projekt stanie się realnym wsparciem w rozwoju naszych uczniów z Gminy Kotla, zapewniając im nowoczesne warunki nauki oraz dostęp do innowacyjnych metod edukacyjnych. To szansa na rozwój indywidualnych zdolności, lepsze przygotowanie do wyzwań edukacyjnych i zawodowych, a także promowanie wśród młodzieży postaw proekologicznych i społecznych. – przekazuje Wójt Kamila Suchocka-Szperlik.
W ramach programu przewidziano liczne zajęcia dodatkowe, które mają na celu rozwijanie różnych umiejętności i zainteresowań uczniów, w tym kluczowych kompetencji przyszłości. Będą to zajęcia z matematyki, geogebry, robotyki, kodowania, programowania, ekologiczne, w tym promujące styl życia "zero waste”. Nie zabraknie zajęć dodatkowych dla ósmoklasistów z matematyki i angielskiego. Ponadto uczniowie wezmą udział w zajęciach, które pomogą im rozwijać umiejętności współpracy i integracji, a także umiejętność uczenia się. Zajęcia obejmą także doradztwo zawodowe, co pozwoli młodzieży lepiej zaplanować ścieżki kariery. W ramach doradztwa zawodowego dzieci odwiedzą w ramach zajęć pozaszkolnych DPS w Głogowie, Hospicjum, Hutę Głogów i siedzibę KGHM S.A. w Lubinie.
Projekt przewiduje również wsparcie indywidualne w postaci zajęć logopedycznych, terapii metodą Biofeedback, a także zajęć terapeutycznych metodą Warnkego, które pomagają w rozwoju słuchu, wzroku i koordynacji ruchowej. Uczniowie otrzymają też doradztwo pedagogiczne oraz indywidualną opiekę specjalistyczną ze strony pedagogów i terapeutów.
Zaplanowano także szkolenia dla nauczycieli m.in.: z zakresu innowacyjnych metod nauczania, w tym RoboCamp, terapii metodą Warnkego, a także EEG-Biofeedback. Szkolenia takie jak „Dialog motywujący” czy „Psychologia twórczości” pomogą nauczycielom lepiej wspierać rozwój emocjonalny i intelektualny uczniów.
Integralną częścią projektu będą wyjazdy edukacyjne, które pozwolą uczniom na zdobywanie wiedzy w nietypowych miejscach i w sposób praktyczny. Dzieci i młodzież odwiedzą m.in. Centrum Edukacji Ekologicznej Hydropolis we Wrocławiu, Centrum Edukacji Ekologicznej Salamandra w Myśliborzu, Fabrykę Bombek w Złotoryi, Centrum Koronki Koniakowskiej, Hutę Julia w Jeleniej Górze czy też Laboratorium Wyobraźni w Poznaniu.
Projekt "SMS – Szkoła Moją Szansą" jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Plus oraz z budżetu Województwa Dolnośląskiego w wysokości 948 109,81 zł. Wkład własny Gminy Kotla, to wkład niefinansowy w postaci udostępniania sal na zajęcia i wynosi 237 075,00 zł.