Żniwa to okres zarówno intensywnych prac polowych oraz gospodarskich, jak i czas zwiększonego ruchu maszyn i urządzeń rolniczych na drogach publicznych. Rolnicy są bardziej narażeni na zagrożenia wypadkowe skutkujące rozległymi urazami, a nawet śmiercią. Zdarzenia w okresie lata stanowią jedną trzecią wszystkich wypadków zgłoszonych do KRUS w ciągu roku.
Przedstawiciele KRUS PT w Polkowicach oraz PIP w Legnicy, w ramach działań prewencyjnych w miesiącach lipcu, prowadzili wspólnie wizytacje ukierunkowane na poprawę stanu bezpieczeństwa w okresie prac polowych. Wszystkie zwizytowane osoby otrzymały materiały promocyjne o tematyce bezpieczeństwa pracy w rolnictwie.
Przypominamy o bezpiecznym używaniu maszyn i urządzeń oraz o konieczności pracy w odpowiedniej odzieży i obuwiu roboczym. Przed przystąpieniem do napraw, regulacji lub czyszczenia sprzętu bezwzględnie należy wyłączyć napęd i silnik ciągnika oraz wyjąć kluczyk ze stacyjki. Należy również pamiętać o zamontowaniu osłon na wałach przegubowo-teleskopowych. Podczas wychodzenia i schodzenia z kombajnu i ciągnika twarz powinna być skierowana do maszyny. Nigdy nie przewozimy osób na pomoście roboczym.
Organizując transport należy pamiętać o sprawnej sygnalizacji oświetleniowej oraz zabezpieczyć ładunek przed zmianą położenia podczas jazdy. Materiały sypkie należy przewozić w szczelnej skrzyni ładunkowej, zabezpieczone przed rozsypaniem.
Przypominamy również o bezpieczeństwie pożarowym przy pracach żniwnych:
- nie palimy tytoniu podczas zbioru płodów rolnych,
- ciągniki i maszyny rolnicze muszą być wyposażone w sprawny, podręczny sprzęt gaśniczy, który jest umieszczony w dostępnym miejscu (należy pamiętać o zasadach obsługi gaśnicy),
- w miejscach składowania palnych płodów rolnych nie używamy otwartego ognia,
- zachowujemy bezpieczne odległości przy budowie stogó
Zadbajmy o bezpieczeństwo dzieci
- zapewniamy opiekę i organizujemy bezpieczne miejsce do zabawy,
- nie pozwalamy dzieciom na kierowanie ciągnikami i obsługę maszyn rolniczych,
- nie pozostawiamy niebezpiecznych narzędzi, które mogą stanowić zagrożenie,
- zabezpieczamy wszystkie miejsca zagrażające zdrowiu i życiu,
- zabezpieczamy wejścia na strychy i poddasza.
Zachęcamy rolników do stosowania dobrych praktyk w czasie żniw:
- dostęp do apteczki pierwszej pomocy,
- montowanie kamer cofania (kombajn),
- robienie przerw w trakcie pracy,
- posiadanie telefonu komórkowego (pozwala na wezwanie natychmiastowej pomocy).
Pamiętajmy o rozsądku i odpowiedzialności - „Twoje życie w Twoich rękach”.
Opracowała : Alicja Fic – specjalista KRUS PT Polkowice