Wczoraj (12.11) odbyła się XI Uroczysta Sesja Rady Gminy Kotla, podczas której wyróżniono osoby zasłużone dla gminy. W trakcie obrad nadano tytuły Honorowego Obywatela Gminy Kotla oraz Zasłużonego dla Gminy Kotla. Tytuł Honorowego Obywatela Gminy Kotla otrzymali Pan Łukasz Horbatowski, obecnie Poseł na Sejm RP oraz Pani Halina Przybylska, była Przewodnicząca Rady Gminy. Obie osoby miały ogromny wpływ na rozwój gminy. Tytuł Zasłużonego dla Gminy Kotla przyznano Panu Kazimierzowi Rojkowi, długoletniemu sołtysowi sołectwa Krzekotówek. Medal w jego imieniu odebrała jego żona Pani Danuta Rojek. W trakcie sesji głos zabrała Pani wójt, która podkreśliła wkład wyróżnionych osób oraz zaproszeni goście, którzy gratulowali laureatom. Obrady zakończyły się podziękowaniami i gratulacjami dla nagrodzonych.
- „To dzięki Państwa ciężkiej pracy, zaangażowaniu i pasji nasza gmina rozwija się i rośnie w siłę. Dzisiejsze wyróżnienia są wyrazem naszego uznania i podziękowania za wszystko, co zrobiliście dla naszej wspólnoty”–powiedziała Wójt.
PAN ŁUKASZ HORBATOWSKI
Pan Łukasz Horbatowski, pełniąc funkcję Wójta Gminy Kotla w latach 2010-2023, zapisał się jako wyjątkowy lider i prawdziwy gospodarz, który swoją działalnością znacząco przyczynił się do rozwoju Gminy Kotla oraz poprawy jakości życia jej mieszkańców. W ciągu swoich kadencji podejmował decyzje, które na stałe wpłynęły na wizerunek Gminy Kotla, czyniąc ją miejscem bardziej przyjaznym do życia, pracy i rozwoju.
Jedną z najważniejszych inicjatyw Pana Łukasza Horbatowskiego było powołanie do życia Strefy Ekonomicznej Aglomeracji Głogowskiej – projektu, który jest w trakcie realizacji, a który przyniesie nowe miejsca pracy, zwiększone wpływy do budżetu gminny oraz warunki do przyciągania nowych inwestorów, którzy wniosą do regionu innowacyjne rozwiązania i technologie. Skutki tej inicjatywy będą odczuwalne dla każdego mieszkańca gminy, od poprawy warunków drogowych i infrastrukturalnych, przez inwestycje w edukację, po większe możliwości rozwoju lokalnych przedsiębiorstw. Dzięki staraniom Pana Łukasza Horbatowskiego Gmina Kotla stała i wciąż staje się miejscem o rosnącej atrakcyjności gospodarczej i społecznej.
W czasie swojej kadencji Pan Łukasz Horbatowski położył również silny nacisk na wzrost poziomu bezpieczeństwa, szczególnie poprzez wsparcie jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej. Dzięki staraniom Pana Łukasza Horbatowskiego infrastruktura strażacka przeszła metamorfozę. Dziś jednostki OSP w Gminie Kotla należą do tych jednych z najlepiej wyposażonych na Dolnym Śląsku, zarówno pod względem sprzętu, remiz, jak i liczby ochotników gotowych nieść pomoc mieszkańcom. Nieustannie rozwijając lokalną oświatę i dbając o stabilność finansową Gminy, Pan Łukasz Horbatowski wykazywał się wyjątkową gospodarnością, kreatywnością oraz empatią, co uczyniło Go osobą szczerze zaangażowaną w życie społeczne. Pomimo objęcia mandatu posła na Sejm RP X kadencji, Pan Łukasz Horbatowski nadal pozostaje blisko spraw Gminy Kotla i nie zapomina o jej mieszkańcach. Wciąż aktywnie interweniuje w sprawach bliskich sercom mieszkańców Gminy Kotla. Jego zaangażowanie przewyższa standardowe wykonywanie pełnionej funkcji, a chęć działania na rzecz swojego rodzinnego regionu jest dowodem na autentyczną troskę o dobro wspólne.
Dotychczasowe osiągnięcia Pana Łukasza Horbatowskiego znajdują odzwierciedlenie w licznych wyróżnieniach i odznaczeniach, które otrzymał przez lata. Wśród nich wymienić można Złotą Odznakę Honorową OZPN Legnica (2015), Krzyż 25lecia Związku Weteranów i Rezerwistów Wojska Polskiego na Dolnym Śląsku (2018), odznakę Złoty Herb Powiatu Głogowskiego (2017) oraz Odznakę Honorową Sybiraka (2018), Złoty Medal XL-lecia Związku Żołnierzy Wojska Polskiego (2021), a także medal „za wybitne zasługi dla Żołnierzy Wojska Polskiego”. Te wyróżnienia pokazują jak bardzo zaangażowany był także w sprawy społeczne, kulturalne czy sportowe swojego regionu.Za całokształt pracy na rzecz Gminy Kotla, zaangażowanie w jej rozwój oraz trwającą troskę o mieszkańców, Pan Łukasz Horbatowski zasługuje na tytuł „Honorowy Obywatel Gminy Kotla”.
Nadanie tytułu “Honorowy Obywatel Gminy Kotla” jest wyrazem uznania, szacunku i podziękowania Panu Łukaszowi Horbatowskiemu za pełną zaangażowania pracę i działalność na rzecz rozwoju Gminy. Całokształt pracy Pana Łukasza Horbatowskiego, ze szczególnym uwzględnieniem współpracy z lokalnym środowiskiem i rozwijaniem samorządności jest przykładem i zachętą do społecznego działania oraz wyzwalania inicjatyw społecznych.
PANI HALINA PRZYBYLSKA
Pani Halina Przybylska z Gminą Kotla związana jest miejscem zamieszkania, pełnieniem funkcji publicznych i działalnością społeczną. Jest przede wszystkim działaczką społeczną i samorządową. Swoim działaniem w sposób szczególny przyczynia się do rozwoju gminy. Przez dziesiątki lat współpracowała i współpracuje z wieloma grupami działającymi na terenie Gminy, a także poza nią t.j. Ochotniczymi Strażami Pożarnymi w Kotli, Grochowicach i Chociemyśli, stowarzyszeniami i fundacjami. Pani Halina Przybylska jest Honorowym Członkiem Ochotniczej Straży Pożarnej w Chociemyśli. Przez 30 lat piastowała funkcje publiczne: sołtys kadencji 2002-2006 i 2006-2010, radna kadencji 1994-1998, 1998-2002, 2010 -2014 i 2018-2024. Przez ostatnie trzy kadencje pełniła funkcję Przewodniczącej Rady Gminy Kotla. Przez wszystkie te lata będąc radną i sołtysem występowała i występuje z wieloma inicjatywami w celu poprawy warunków życia mieszkańców Gminy. Jej osobiste zaangażowanie przyczyniło się do realizacji wielu zadań inwestycyjnych w Sołectwie i w Gminie.
Pani Halina Przybylska pracuje na rzecz środowiska lokalnego, skupia i jednoczy ludzi wokół wspólnych zadań. Nie tylko zajmowała się standardowymi zadaniami radnej i sołtysa. Pani Halina Przybylska jest również Kierownikiem Zespołu Folklorystycznego „WRZOS” z Chociemyśli, będąc również jej członkinią od 12 listopada 1997r. Zespół pod opieką Pani Haliny Przybylskiej zarówno poprzez piosenki jak i tańce, kultywuje tradycję ludową. Trudno bowiem w dzisiejszych czasach pozyskać młodzież do społecznej postawy i zaangażowania jej, zwłaszcza w pielęgnowaniu tradycji regionalnych. Udaje się to Pani Halinie Przybylskiej przez wiele lat. Zespół folklorystyczny „WRZOS” obchodził bowiem dwa lata temu jubileusz 40-lecia swojej działalności. Pani Halina Przybylska wspólnie z Zespołem kreuje pozytywny wizerunek Gminy Kotla nie tylko w Polsce, ale również na arenie międzynarodowej. Zespół „WRZOS” występował bowiem również w Szwecji, na Litwie,
w Ukrainie, w Niemczech, Czechach i we Włoszech. Zespół uczestniczył także w 2008r. w Międzynarodowych Targach BIO FACH w Norymbergii. Za swoją działalność Zespół pod przewodnictwem Pani Haliny Przybylskiej otrzymał liczne nagrody, wyróżnienia i dyplomy, w tym Odznakę Honorową Złotą Zasłużony dla Województwa Dolnośląskiego.
Pani Halina Przybylska w swojej pracy pomaga również innym. Od 2012r. jest członkiem Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, wspierając osoby z uzależnieniami. Od 2011r. jest członkiem Rady Społecznej, działającej przy Gminnym Ośrodku Zdrowia w Kotli, gdzie swoją wiedzą i doświadczeniem, społecznie wspomaga pracę Gminnego Ośrodka Zdrowia. Pracuje również w Kole Gospodyń Wiejskich w Chociemyśli, wspomagając wiele inicjatyw społecznych. Pani Halina Przybylska pracuje również charytatywnie wspierając zbiórki na chore dzieci, m.in. poprzez koncerty charytatywne Zespołu „WRZOS”, w tym w WOŚP, czy uroczystościach kościelnych. Pani Halina Przybylska jest również wolontariuszem wspomagającym seniorów na terenie Gminy Kotla. Jej osobiste zaangażowanie przyczyniło się do sprawnej realizacji projektu „SMART-SENIOR”. Zrealizowany projekt w Gminie Kotla zwiększył wiedzę i umiejętności seniorów w zakresie korzystania
z nowoczesnych urządzeń oraz przyczynił się do udziału seniorów w działaniach związanych z partycypacją społeczną. Za okazaną pomoc w realizację projektu Pani Halina Przybylska otrzymała dyplom uznania od Prezesa Zarządu Stowarzyszenia „Z GŁEBI SERCA” w Kotli. Ponadto Pani Halina Przybylska współpracuje z Fundacją Instytut Rozwoju Ekonomii Społecznych przy realizacji społecznych projektów, które wdraża Fundacja, nakierunkowane na inicjatywy aktywizujące i integrujące społeczność lokalną, w szczególności seniorów. Jako radna i sołtys reprezentujący Sołectwo Chociemyśl i Gminę Kotla była wykonawcą uchwał podjętych przez kolejne Rady Gminy. Jest bardzo aktywna, działa w interesie mieszkańców Gminy.
Pani Halina Przybylska w sposób szczególny przyczyniła się swoją pracą i wsparciem różnorodnych inicjatyw do budowania silnego samorządu terytorialnego. Praca Pani Haliny Przybylskiej, szukanie przez Nią konstruktywnych, najlepszych dla mieszkańców rozwiązań była i jest ukierunkowana na rozwój Gminy Kotla i utrwalenie jej pozycji na mapie administracyjnej Polski.
Nadanie tytułu “Honorowy Obywatel Gminy Kotla” jest wyrazem uznania, szacunku i podziękowania Pani Halinie Przybylskiej za pełną zaangażowania pracę i działalność na rzecz rozwoju Gminy. Całokształt pracy Pani Haliny Przybylskiej, ze szczególnym uwzględnieniem współpracy z lokalnym środowiskiem i rozwijaniem samorządności jest przykładem i zachętą do społecznego działania oraz wyzwalania inicjatyw społecznych.
PAN KAZIMIERZ ROJEK
Pan Kazimierz Rojek z Gminą Kotla związany jest miejscem zamieszkania, pełnieniem funkcji publicznych i działalnością społeczną. Jest przede wszystkim działaczem społecznym i samorządowym, wspierającym lokalną społeczność. Swoim działaniem w sposób szczególny przyczynił się do rozwoju Gminy. Przez dziesiątki lat współpracował i współpracuje z wieloma grupami działającymi na terenie Gminy. Cieszy się zaufaniem i szacunkiem mieszkańców swojego Sołectwa. Od 2003 roku do chwili obecnej nieprzerwanie pełni funkcję sołtysa Sołectwa Krzekotówek. Piastowanie tej funkcji przez tak długi okres świadczy o społecznym uznaniu, zrozumieniu, szacunku i zaufaniu mieszkańców.
W 2017r. Pan Kazimierz Rojek został zgłoszony przez Wójta Gminy Kotla do konkursu „Sołtys Roku 2016” ogłoszonego przez Wojewodę Dolnośląskiego i w dniu 10 marca 2017r. otrzymał z tego tytułu wyróżnienie.
Przez wszystkie lata będąc sołtysem występował i nadal występuje z wieloma inicjatywami w celu poprawy warunków życia swoich mieszkańców. Jego osobiste zaangażowanie przyczyniło się do realizacji wielu zadań inwestycyjnych w Sołectwie, m.in. w wyniku starań władz Gminy i Pana Sołtysa, zostało zrealizowane zadanie „Sieć kanalizacyjna i wodociągowa w Sobczycach i Krzekotówku.
Pan Kazimierz Rojek jest inicjatorem remontu sali wiejskiej w Krzekotówku, związanym z zaadoptowaniem lokalu po byłym sklepie na łazienki i zaplecze kuchenne przy sali wiejskiej. Remont przeprowadzony został w ramach środków stanowiących fundusz sołecki, za co Pan Kazimierz Rojek został zgłoszony do konkursu „Fundusz sołecki-najlepsza inicjatywa” organizowanego przez Krajowe Stowarzyszenie Sołtysów, gdzie otrzymał wyróżnienie. Dzięki staraniom Pana Kazimierza Rojka powstało nowe boisko trawiaste w Krzekotówku.
Pan Kazimierz Rojek wraz z Radą Sołecką jest zwolennikiem powrotu do tradycji, czyli organizacji uroczystości, które przypominają tradycyjne polskie obyczaje. Jest inicjatorem wielu uroczystości, tj. uczestnictwo Sołectwa Krzekotówek w „Turnieju Wsi”, uczestnictwo w spotkaniach opłatkowych dla seniorów, uczestnictwo Sołectwa w uroczystości „W Cieniu Kolegiaty”, organizowanie pod przewodnictwem Pana Kazimierza Rojka w 2005r. i 2016r. i uczestnictwo w dożynkach gminnych.
Pan Kazimierz Rojek dąży w swoim działaniu do pobudzenia społeczności lokalnej i jej zaangażowania w przedsięwzięcia dotyczące własnej wsi, a nade wszystko do poprawy warunków życia na wsi i integracji jej mieszkańców. Co roku współpracuje z Gminą w zakresie przygotowania Dnia Kobiet, Dnia Dziecka, pikników rodzinnych, czy też Mikołajek dla dzieci z Sołectwa. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że Pan Kazimierz Rojek w latach 1999-2002 brał czynny udział w budowie kościoła w Sobczycach.
Pan Kazimierz Rojek pracuje na rzecz środowiska lokalnego, skupia i jednoczy ludzi wokół wspólnych zadań. Praca w samorządzie i troska o przyszłość Gminy i swojego Sołectwa jest widoczna w każdym jego działaniu. Jako sołtys reprezentujący Sołectwo Krzekotówek był i jest wykonawcą uchwał podjętych przez kolejne Rady Gminy. Jest bardzo aktywny, działa w interesie mieszkańców Sołectwa Krzekotówek, uczestniczy regularnie w sesjach Rady Gminy. Czynnie współpracuje z Wójtem Gminy oraz Radą Gminy oraz jej jednostkami organizacyjnymi.
Pan Kazimierz Rojek poprzez swoją pracę wnosi znaczący wkład w rozwój Sołectwa i przy tym całej Gminy.
Nadanie tytułu “Zasłużony dla Gminy Kotla” jest wyrazem uznania, szacunku i podziękowania Panu Kazimierzowi Rojkowi za pełną zaangażowania pracę i działalność na rzecz rozwoju Gminy. Całokształt pracy Pana Kazimierza Rojka, ze szczególnym uwzględnieniem współpracy z lokalnym środowiskiem i rozwijaniem samorządności jest przykładem i zachętą do społecznego działania oraz wyzwalania inicjatyw społecznych.